Semptomları değişen frengi hastalığı endişe yaratıyor

ABD merkezli doktorlar; vücutta döküntü, leke, hafif ateş, yorgunluk gibi belirtileri olan frengi hastalığında artık görme problemi ve işitme kaybı gibi olağan dışı semptomlar da görmeye başladıklarını açıkladı. 

Frenginin kişinin görme ve işitme duyusuna kalıcı olarak zarar verebileceğini ve hatta psikiyatrik değişikliklere bile yol açabileceğini uzun zamandır biliyordu, ancak bu semptomlar genellikle yıllarca teşhis edilemeyen ve tedavi edilmeyen enfeksiyonlarla ilişkiliydi.

Çarşamba günü ABD’nin Atlanta kentindeki 2024 Salgın İstihbarat Servisi Konferansı’nda sunulan yeni bir çalışmada araştırmacılar, geçen yıl Chicago’da bu tür semptomlara sahip iki düzineden fazla vakanın olduğunu ve vakaların neredeyse üçte birinin hastalık sürecinin erken aşamalarında olduğunu söylüyor.

Bu hastaların üçte ikisinden fazlasında (%68) döküntü veya leke gibi doktorları enfeksiyon konusunda uyarabilecek tipik frengi semptomları yoktu.

1950’LERDEN BERİ EN YÜKSEK SAYI

Chicago Sağlık Departmanında görevlendirilen ve araştırmayı yürüten Dr. Amy Nham, daha fazla tarama çağrısında bulunurken sağlık çalışanlarının konuyla ilgili bilgi sahibi olması gerektiğine dikkat çekti.

Dr. Nham’ın çalışması, hastaların yaşadığı en yaygın semptomların baş ağrısı, kişilik değişiklikleri veya zihinsel durum değişikliği ile görme kaybı, ışığa duyarlılık veya gözde şişlik gibi göz problemleri olduğunu buldu.

Frengi vakaları ABD genelinde artıyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre 2022’de 207 binden fazla frengi vakası rapor edildi. Bu, 1950’lerden bu yana en yüksek sayı olarak bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir