İsrail polisinin öldürdüğü Hasan Saklanan, Urfa’da toprağa verildi

İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde İsrail polisine düzenlediği bıçaklı saldırının ardından öldürülen Hasan Saklanan’ın cenazesi, memleketi Urfa’da defnedildi.

AA’nın haberine göre, Kudüs’te 30 Nisan’da İsrail polisi tarafından vurularak öldürülen 34 yaşındaki Saklanan’ın naaşı, adli soruşturmanın tamamlanmasının ardından Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçiliği tarafından teslim alındı.

Ürdün üzerinden hava yolu ile Türkiye’ye getirilen Saklanan’ın cenazesi, Urfa’ya götürüldü. Saklanan’ın ailesi tarafından GAP Havalimanı’nda karşılanan cenaze, otopsi yapılmak üzere Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldı.

Filistin bayrağına sarılı cenaze, otopsi işleminin ardından Eyüp Peygamber Camisi’ne getirildi. Saklanan’ın cenazesi, burada kılınan namazının ardından Harran Kapı Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Cenaze programına, Saklanan’ın ailesinin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı. Cenazeye katılanlar Filistin bayrağı taşıyıp, İsrail aleyhine slogan attı.

Ne olmuştu?

Hasan Saklanan, 28 Nisan’da izinli olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kafilesi ile Kudüs’e gitmiş, daha sonra sağlık ve pasaport problemi olduğunu belirterek kafileden ayrılmıştı.

Saklanan ardından Ürdün’deki Allenby Sınır Kapısı’ndan İsrail’e giriş yaptıktan sonra Eski Şehir bölgesinde bir İsrail polisine düzenlediği bıçaklı saldırıda vurularak hayatını kaybetmişti. Polis ise saldırıdan yaralı kurtulmuştu.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir