Edge uçuşa geçti! Microsoft’tan Chrome’u kıskandıran hamle

Microsoft Edge kullananlar için güzel haber sonunda geldi. Edge resmen uçuşa geçti. Microsoft Edge tarayıcısı, artık daha hızlı ve daha verimli olacak. Peki, bu hızlanmanın arkasında ne var? İşte haberin detayları…

Microsoft Edge WebUI 2.0 ile artık daha hızlı ve verimli

Microsoft, Edge tarayıcısı ın kullanıcı arayüzünü daha hızlı ve daha tepkisel hale getirmek için büyük bir adım attı. Başlangıç noktası ise Browser Essentials menüsü oldu. Bu menü, Edge’in performansı hakkında bilgiler sunuyor. Ayrıca şimdi, WebUI 2.0 mimarisine geçiş yaparak yüzde 42 daha hızlı çalışıyor. SSD’si olmayan veya 8GB’tan az RAM’e sahip cihazlarda ise bu hız artışı yüzde 76’ya kadar çıkıyor.

Sadece Browser Essentials menüsü değil, favoriler menüsü de hızlandırıldı. Edge’in 124 numaralı sürümünde, favoriler menüsü yüzde 40 daha hızlı çalışıyor. Geçmiş, indirmeler ve cüzdan gibi diğer özellikler de yakında WebUI 2.0 güncellemesi alacak.

Microsoft, Edge’in birçok bileşeninin çok büyük kod demetleri kullandığını fark etti. WebUI 2.0 ise bu kod demetlerini küçültüp daha modüler bir mimari kullanarak işleri değiştiriyor. Microsoft, artık performans için optimize edilmiş web bileşenleri kullandıklarını belirtiyor. Bu da modern web motorlarında daha hızlı ve verimli bir deneyim sunuyor.

Edge kullanmayı tercih edenler için bu hız artışı büyük bir nimet. Ancak, Copilot entegrasyonu ve diğer birçok aracın kenar çubuğunda yer alması, bazen kullanıcı deneyimini eskisi kadar pürüzsüz yapmıyor. Microsoft’un bu konuda dengeyi bulması gerekiyor.

Microsoft Edge kullanıcıları için bu hız artışı oldukça iyi bir gelişme. Peki siz bu hız artışı hakkında ne düşünüyorsunuz? Edge’in yeni hızı sizi de memnun etti mi? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir